Ceremony celebrates staff excellence

staff-excellence-2019

The achievements and dedication of staff members were celebrated at the Vice-Chancellor’s annual Staff Excellence Awards.

More than 100 people attended the glittering ceremony in the Chancellor’s Hall on Tuesday, 25 June 2019 to find out which members of staff from across the University had won awards in a range of categories.

The Staff Excellence Awards, which are now in their eighth year, are nominated by staff and students and enable the University to recognise staff for their hard work, dedication and achievements.

Photographs from the night

This year, over 1,100 nominations were submitted and throughout the evening guests were able to enjoy entertainment provided by musicians Alexander Douglas (clarinet and alto saxophone) and Joel Robinson (piano). There was also a poetry performance from R. M Francis, a writer from Dudley who is also a PhD graduate from the University.

staff-excellence-clare

The Vice-Chancellor’s Special Award was presented to Clare Dickens, from the Faculty of Education, Health and Wellbeing, for her suicide and self-harm prevention work on a regional and national level.

Vice-Chancellor, Geoff Layer, said: “We value the huge contribution made by all staff, who are integral to creating an environment in which students can succeed; whatever the job role, each member of staff is vital in contributing to our presence as the University of Opportunity.

“I would like to thank all staff for their continued hard work over the last 12 months – the dedication of everyone is greatly appreciated, and those nominated should be especially proud of their achievements.”

The winners on the night were:

Enriching the Learning Experience (Individual or team)

An individual or team that has had a positive impact upon students through their creative teaching methods along with the way they have been able to support learning.

Winner - Dave Ormerod, Faculty of Education, Health and Wellbeing

Nominees

Ani Murr, Faculty of Education, Health and Wellbeing

Julie Hughes, Faculty of Education, Health and Wellbeing

Excellence in Partnership (Individual or team)

An individual or team that has demonstrated outstanding commitment and professionalism to a high standard for students, staff or stakeholders.

Winner - Donna Curbishley, Faculty of Social Sciences

Nominees

Ross Cloak, Paul Davis, Dave Elmore, Bess Evans and Chris Sellars, Faculty of Education, Health and Wellbeing/Estates and Facilities

Angela Hind, Faculty of Education, Health and Wellbeing

Excellence in Valuing Equality, Diversity and Inclusion (Individual or team)

An individual or team who have demonstrated an outstanding commitment to ensuring equality, valuing diversity and promoting inclusion for students and staff, such as developing positive initiatives to recognise the differing experiences of our diverse student and staff base.

Winners - Helene Turley and Lisa Luzajic, Directorate of Student and Academic Support, and Sheila Gill, Faculty of Social Sciences

Nominees

Andrew Groves, Faculty of Social Sciences

Sharon Davidson, Suneeta Duroch, Naresh Patel and Jenny Podmore, Directorate of Student and Academic support

Inspirational Team Member (Individual)

An individual who has supported and motivated team colleagues to develop their potential and work together with purpose and professionalism to achieve the highest standards.

Winner - Ivan Hollins, IT Services

Nominees

Amanda Platt, Faculty of Social Sciences

Margaret Walsh, Faculty of Social Sciences

Above and Beyond (Individual or team)

An individual or team that has made a substantial, but largely unrecognised, contribution to our students, staff or stakeholders- and in doing so has gone above and beyond the high quality of service and professionalism we would expect.

Winners- Night Security Team, Estates and Facilities, Matthew Adebiyi, Terry Banks, Antonio Beneton Jnr, Dave Cooper, Stefan Czerepaninec, Geffrey Edwards, Mark Feder, Matt Graham, Andy Haynes, Steve Kendall, Vijay Mal, Ken Manning, Keith Marsden, Wayne Nixon, Bal Singh, Brian Turton and Paul Yates

Nominees

Sonia Billings and Maria Frost, Student Support and Wellbeing/Chaplaincy

Sally Smith, Directorate of Student and Academic Support

Contribution to the University’s Presence (Individual or team)

An individual or team who has made a major contribution at any level to any University related activity, whether by leadership, quality, support, implementation, estate enhancement or professional development such as media or promotion, which has enhanced the University’s presence.

Winner- STEM Response Team, Faculty of Science and Engineering, Heather Angell, Ryan Herbert, Hannah Lightowler, Zoe Mason, Jessica Oliver and Thomas Phillips

Nominees

Emerging Leaders - 2018 Cohort: Laura Clode, Jonathan Granger, Sara Green, Abigail Hopkins, Tom Huntbatch, Georgina Lahiri, Lisa Nicklin, Jason Stanley, Natalie Sumner-Cole and Michael Tomkinson

Dr Paul Hampton and Mags Winthrop, Faculty of Science and Engineering/Corporate Communications

Innovation or Initiative of the Year (Individual or team)

An individual or team who has identified and delivered imaginative solutions or ways of working which have enhanced the student experience or service delivery, delivered efficiencies and/or have successfully generated income.

Winner - Jordan Brennan, Liam Naughton, Abigail Parkes and Emily Rodden, Faculty of Science and Engineering

Nominees

Dr Metka Potocnik, Faculty of Social Sciences

The Library UX Team, Directorate of Student and Academic Support, Stacey Bate. John Evans, Lyn Gillespie, Jon Granger, Tom Hicks, Kate Hitchens, Colin Hopson, John Phillips, Kim Silk, Mark Williams and Jane Woolf

Outstanding Contribution to Research (Individual or team)

An individual or team who has made a major contribution at any level, to any university related research activity, whether by leadership, funding streams, quality, support, implementation or any professional developments.

Winner - Professor Izabela Radecka, Faculty of Science and Engineering

Nominees

The University of Wolverhampton Cyber Research Team, Faculty of Science and Engineering, Professor Amar Aggoun, Dr Haider Al-Khateeb, Dr Gregory Epiphaniou and Professor Prashant Pillai

Dr Daisy Black, Faculty of Arts

Excellent Citizen (Individual or team)

An individual or team that has demonstrated exceptional citizenship in their willingness and commitment to helping others and/or making a significant positive difference for others in the University and/or wider community, such as working with voluntary organisations, involvement in a local environment or sustainability project or mentoring others.

Winners - Amy Allen and Kim Turner, Directorate of Recruitment and Partnerships

Nominees

James Dale, Faculty of Education, Health and Wellbeing

Jo Bloodworth, Pat Dillon, Fiona Griffiths and Katie Hill, Faculty of Arts

 

 

 

Share this release